Miks LENA?


Loodus ja inimene on elanud koos miljoneid aastaid. See kooselu on olnud erinev, ent inimese seos teda ümbritseva looduskeskkonnaga on tähtis alati. 21. sajandil, kui üha rohkem inimestest elab linnades, on inimeste loodusetundmine vähenenud. See vähene teadmine ei võimalda kaitsta loodust inimtegevuse negatiivsete mõjude vastu – väga sageli inimtegevus kahjustab loodust! Nii muutuvad maastikud, hävivad elupaigad ning surevad välja looma- ja taimeliigid. Paljud neist ongi juba välja surnud, väga paljud on praegu aga ohustatud. Neid viimaseid on võimalik säilitada, hävingust päästa, kui selleks on inimestel olemas vastav soov ja teadmised.

Milline on inimtegevuse kahju loodusele? Kas seda kahju on vaja tingimata teha? Kuidas seda kahju saaks vältida või vähendada? – Kõik need küsimused eeldavad looduse tundmist teataval tasemel.

Projekti LENA eesmärk on viia inimesed taas kokku loodusega, meenutada ja õpetada neile meie ümber leiduvaid loodusväärtusi, mida paljud ilmselt ei tea ega tunne.

Loodusetundmise kasvatamine saab toimuda järk-järgult. See saab toimuda siis, kui inimestele võimaldatakse kokkupuuteid loodusväärtustega, kaasates sellesse protsessi eksperte nii loodusetundmise, täiskasvanuõppe jm valdkondadest.

Loodusväärtusi meenutades ja tundma õppides on inimestel võimalik loodust rohkem tähele panna ja ka väärtustada.

Mõistes looduses toimuvat saab inimene, elustikuliik _Homo sapiens_, paremini mõista ka enda asukohta maailmas, sh vältida loodusest tulevaid ohte.

Loodusteadlik inimene oskab märgata loodusväärtusi enda ümber ja anda seda teavet edasi teistelegi. Tal on võimalik tegutseda loodusteadlikult ja loodust arvestavalt ning kasutada seda teadmist oma igapäevases tegevuses.

Looduse õppimise protsessis vahetavad täiskasvanud inimesed oma elukogemusi ja oskusi loodusega suhtlemisel. Projekti LENA lõppedes on iga osalenu targem ja haritum. Järelikult on neil inimestel parem võimalus edendada oma elu; nt osaledes aktiivsemalt ühiskonnaelus, sh loodusega seotud tegevustes; parandades oma võimalusi töö leidmisel loodushariduse, loodusturismi, looduskaitse, planeeringute, kogukonna juhtimise jm erialadel.

Tegutsedes looduse tundmaõppimisel ühiselt, saame säilitada enda ümber loodusväärtusi ning aidata kujundada inimühiskonda loodusesõbralikumaks ja teiste olenditega arvestavamaks. Kõik see ongi projekti LENA peamine siht, mille poole me kõik koos liigume ning seda teed käies õpime ja areneme.




Viis LENA partnerit, kes töötavad neljas Euroopa riigis


                                       HT-Metka Oy (Ltd), Finland

                                       AGAT Associazione Geografica per l'Ambiente e il Territorio, Italy

                                       Asociatia Harta Verde Romania, Romania

                                       NOSTRA FORTUNA TARCEA-ERTARCSA, Romania

                                       Sicista Arenduskeskus MTÜ, Eesti


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar