Loodusväärtused Euroopas



Vaade Gran Sasso'le (Suurtele Kividele), Apenniini mägedes Itaalias


Loodusväärtuste hulka kuluvad erinevad loodusobjektid, mis meid, inimesi, ümbritsevad: sh maastikud; mäed, künkad, kaljud, suured kivid, koopad, veekogud, rannikualad, liivaluited, metsad, niidud, sood jm. Loodusväärtusteks on ka taimed ja loomad, ja nende elupaigad, millest paljud on tänapäeva Euroopas ohustatud.

Et Euroopa loodus on olnud mõjutatud inimtegevusest läbi aastatuhandete, siis nüüd katavad seda kontinenti ulatuslikud pool-looduslikud alad. Mitmed taime- ja loomaliigid on kohastunud elama neil aladel, ja mõned liigid isegi eelistavad inimesest mõjutatud elupaiku.

Linnamaastikus on pool-looduslikeks paikadeks taimedega kaetud alad. Nende hulka kuuluvad metsad, pargid, niidud, õued, alleed, hekid, jõgede, veekogud ja nende kaldad jm. Kõik need elupaigatüübid on koduks mõnedele looma- või taimeliikidele, kelle seas on kaitsealused liigid nagu kahepaiksed, roomajad, linnud ja nahkhiired.

Nahkhiired linnades (Bats in towns):


Euroopa loodus


Euroopa loodus – rikkalik looduspärand

Euroopa hõlmab kõigest 2,6% planeet Maa maismaast. Sellest hoolimata valitseb siin hämmastav taimede, loomade ja maastike mitmekesisus, paljusid neist ei leidu kusagil mujal maailmas.

Sellise bioloogilise mitmekesisuse aluseks on klimaatilised, geograafilised ja geoloogilised erinevused. Põhjapolaarjoonest sooja Vahemere rannikuni, Alpide tippudest Kesk-Euroopa määratute lagedate tasandikeni – looduslikud tingimused meie väikeses maailmajaos on
silmapaistvalt mitmekesised.

Meie pikaajaline side maaga on mänginud niisama olulist osa meie maastike kujundamisel. Sajandite jooksul on inimesed kasutusele võtnud uusi maaharimisviise, luues nn pool-looduslikke elupaiku (heinamaad, puisniidud, nõmmed), mille rikkaliku loomastiku ja taimestiku säilimine sõltub täielikult inimtegevuse jätkamisest.

Euroopas esinev rahvuste, kultuuride, keelte ja identiteetide mitmekesisus peegeldub kõikjal ka meie maastikes. Vaid vähestes maailma paikades esineb nii väikesel alal tihedalt läbipõimunud mitmekesine, kontrastne ja paikkondlik mosaiik elupaikadest, elusloodusest ja kultuurmaastikest – see teebki Euroopa looduse unikaalseks.
See on meie looduspärand.


Meie looduspärandit kaitstes tagame Euroopa rikkaliku bioloogilise mitmekesisuse säilitamise ka tulevastele põlvedele. Loodus pole mitte ainult väärtus iseeneses, vaid sellel on ka tähtis osa meie majanduses ja elukvaliteedi parandamises.

Enamik meist, ükskõik kas elades linnas või maal, armastab aeg-ajalt loodusesse minna, et nautida kauneid maastikke, jalutada, ujuda, kala püüda, lõdvestuda, seiklusretki korraldada või lihtsalt värsket õhku hingata ning linnulaulu kuulata. Need tegevused annavad meile võimaluse olla
terve ja tunda end hästi.

Kuid loodusel on pakkuda palju enamat kui vaid tema iseeneslik või maastikuline väärtus. Ta pakub meile ka mitmeid hüvesid: toitu, kiudaineid, puhast vett, rikkumata pinnast ja palju muud.


Loodus on ohus

Euroopa loodus on järjest suuremas ohus. Liikide populatsioonid hääbuvad ärevust tekitaval kiirusel ning kiirelt vähenevad paljud väärtuslikud looduslikud ja poollooduslikud elupaigad. Selle tagajärjel on praeguseks ohustatud seisundis peaaegu pooled Euroopa imetajatest ning kolmandik roomajatest, kaladest ja lindudest.

Olukorra märgatava halvenemise peamine põhjus on liikide jaoks oluliste elupaikade kadumine ning killustumine. Seda põhjustavad enamasti muutused maakasutuses, nagu näiteks intensiivne põllumajandus ja metsandus, samuti mahukad infrastruktuuritööd ja linnaala pidev laienemine.

Ainult mõne aastakümnega on pooled Euroopa väärtuslikest märgaladest kuivendatud ja võetud kasutusele ning peaaegu kolm neljandikku Prantsusmaa, Itaalia ja Hispaania liivaluidetest on kadunud armutu massiturismi surve tõttu.

Seoses olukorra ärevust tekitava halvenemisega on inimesed üle kogu Euroopa väljendanud muret looduspärandi ja bioloogilise mitmekesisuse kadumise üle, mille säilimisest sõltub meie tervis ja heaolu.

Euroopa Liidu õigusaktid kehtestavad ühtse looduskaitselise standardi kogu EL territooriumil ja võimaldavad kõigil 27 liikmesriigil teha koostööd ühesuguses tugevas õiguslikus raamistikus, et kaitsta meie kõige enim ohustatud liike ja elupaigatüüpe.



Euroopa ja selle ümbruse floristilised regioonid, Wolfgang Frey and Rainer Lösch'i järgi


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar