Toetavad tegevused


LENA projekti toetavad mitmed tegevused.

Loodusvaatlused ja -uuringud aitavad selgitada taime- ja loomaliike, kes elavad konkreetsetes paikades. Need andmed aitavad määrata looduslike ja pool-looduslike elupaikade väärtust, mis omakorda annab teada, milliseid kaitseabinõusid need paigad vajavad.

Loodusetundjate juhendatavad vaatlused ja loodusmatkad on parim viis teavitada loodusväärtustest neid inimesi, kellel on looduse valdkonnas vähem kogemusi. Isegi kogenud vaatleja leiab looduses viibides alati midagi uut ja väärtuslikku – osalt seetõttu, et loodus muutub pidevalt, teisalt seetõttu, et iga vaatlusega muutub vaatleja üha kogenumaks. Selle tulemusel muutub tema arusaamine loodusväärtustest, samuti täieneb tema teadmine loodusväärtusi ohustavatest teguritest

Nii on ekspertvaatlustest tulev informatsioon väga oluline, et aru saada sellest, mis looduses toimub, ning milline on inimtegevuse mõju elupaikadele ja nende elanikele.

Seetõttu on loodusetundjate vaatlused ja uuringud looduses väga tähtsad ka projekti LENA jaoks. Vaadeldes loodust, selgitades erinevate taime- ja loomaliikide ning nende elupaikade olukorda konkreetsetes kohtades, saab neid loodusväärtusi kaitsta palju paremini. Kui see teave antakse edasi õppijatele, eriti hea on kui õppijad ise osalevad neis vaatlustes, siis muutub kogu ühiskond loodusteadlikumaks.

Veel üks aspekt LENA tegevustes on täiskasvanute tervishoid. On teada, et need inimesed, kes elavad tervislikku elu, veedavad palju aega väljas, liiguvad looduses ja õpivad loodusest, saavad elada tervemat ja pikemat elu. Tervise aspektiga saab toetada projekti LENA seetõttu, et projekti töötajate seas on tervisejuht ja andragoog Kaie Linroos, kes väärtustab täiskasvanute õuesõpet.

Aastail 2012 ja 2013 on Kaie läbi viinud täiskasvanute õppetegevusi, milles tervishoid ja looduse õppimine olid ühendatud. Need tegevused toetavad projekti LENA.


Toetavad tegevused aastal 2012


Lindude vaatlemine Haapsalus

2011. ja 2012. aastal vaatles ja loendas Matti Masing linde Haapsalus, kasutades 5-minuti loendusi 20-s valitud loenduspunktis. Taoline loendus toimub igal aastal vähemalt üks kord (juuni algul). See loendus aitab õppida Haapsalu linnas elavate ja pesitsevate lindude liike. Samuti aitab see õpetada inimestele Haapsalus leiduvaid loodusväärtusi.


Avalik nahkhiireöö Haapsalus

13. juunil 2012 toimus Haapsalus Avalik nahkhiireöö, mida juhendas loodusteadlane Matti Masing. See tegevus tähistas avalike nahkhiireööde 20ndat aastat Eestis (alates maikuust 1992). See tegevus aitas inimestel märgata linnaloodust, sh kaitsealuseid loomaliike, kes elavad inimeste lähedal.

Avalik nahkhiireöö Haapsalus (12.6.2012, Haapsalu), juhendaja: Matti Masing, projekti LENA ette valmistav üritus:


Loodusväärtuste uurimine Muraste klindi piirkonnas Loode-Eestis

Augustis ja septembris 2012 teostas Matti Masing kaitsealuste loomaliikide ja nende elupaikade uuringu Muraste klindi piirkonnas, mis on osa Põhja-Eesti klindist – Eesti loodusväärtusest nr 1. Uuringu tulemusena leiti piirkonnast 5 liiki nahkhiiri ja üks liik roomajaid. Uuringu kokkuvõte esitati Harku vallavalitsusele, Keskkonnaameti Harju regioonile jt. Uuringu kokkuvõttes esitati eelnimetatud loomaliikide kõik leiukohad, samuti soovitused elupaikade kaitsemiseks Muraste piirkonnas. Samuti koostati koduleht „Muraste klint“ ning detsembris 2012 korraldati LENA „Klindi nädal“:


Teadmine tervisest ja vananemisest seoses liikumise ja looduses viibimisega

29. oktoobril 2012 viis Kaie Linroos Tapal läbi koolituse täiskasvanute tervise teemal. Osalejad said teada võimlemise, liikumise ja väljas viibimise mõjust oma tervisele ja elueale ning võimalusele leida tööd.


Toetavad tegevused aastal 2013


Keskkonnainvesteeringute Keskuse toel valminud töö „Kaitsealused loomad (nahkhiired jt) Haapsalu piirkonnas“




Vahemikus juuni 2011 kuni november 2012 toimus kaitsealuste loomaliikide (kahepaiksete, roomajate ja nahkhiirte) uuring Lääne-Eestis Haapsalu piirkonnas. Keskkonnainvesteeringute Keskus toetas seda tööd rahaliselt vahemikus veebruar 2012 kuni juuni 2013.

Töö kokkuvõte koos teksti ja üldiste tabelitega on leitav siit.

Leiukohtade kaardid 4 kahepaikseliigi, 4 roomajaliigi ja 10 nahkhiireliigi kohta on leitavad siit.


Haapsalu, juuni 2013

Matti Masing


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar